Пристрій системи велосипеда

Система шатунів (у скороченому варіанті «шатуни») є механізмом, який передає дію від педалей до ланцюга велосипеда. Вважається, що цей елемент велосипеда посідає третє місце за показником вартості. Також шатуни сильно впливають на загальну вагу байка.

Пристрій. Потрібно докладніше розібратися в стандартній системі шатуни для байка моделі mountain bike. Така система має такі складові:

  • Зірки. Такі деталі можуть виготовлятися зі сталі (мають велику вагу та термін служби), або алюмінію (набагато легше, проте не стійкі до зношування).
  • Захистний пристрій від впливу механізму. Виступає захисним компонентом для велосипедиста від жирних плям та пошкоджень.
  • Кріплення зірок. Можуть використовуватися заклепки чи болти. При використанні болтів зірки підлягають заміні у разі їх зношування. Такий компонент використовується в дорогих моделях, в яких зірки виготовлені з алюмінію.
  • Лапки. Елементи, з якими з'єднуються зірки.
  • Посадковий інтерфейс каретки.
  • Система шатунів.
  • Область з'єднання з педалями.

Не слід забувати про те, що обидві педалі мають різне різьблення. Потрібно намагатися не міняти їх місцями при з'єднанні.

Види кріплення

Одним із головних аспектів при доборі системи шатунів є зовнішній вигляд каретки. На сьогоднішній день найпопулярнішим варіантом є «квадрат». Сучасний і дорогий варіант – шліцевий інтерфейс. Такий механізм набуває все більшої поширеності та доступності. Деякі виробники застосовують його у бюджетній лінійці байків.

Різновидів шліців дуже багато. Найчастіше кожен виробник використовує свій стандарт. Однак є загальноприйняті, такі як ISIS. Деякі системи мають вбудовану каретку. На сьогоднішній день це найпоширеніший вид з'єднання.

Матеріали. Матеріали, з яких виготовляється деталь, насамперед залежать від вартості та використання шатунного механізму. Найпростіший варіант – сталеві деталі. У дорогих велосипедах, таких як шосейні та гірські байки, застосовуються карбон та алюміній. У байках, призначених для екстремального катання, замість алюмінію може використовуватися сплав хрому з молібденом.

На сьогодні навіть серед бюджетних велосипедів алюмінієві деталі замінили сталеві. Однак при порівнянні механізмів з алюмінію можна відзначити їхню різну конструкцію. При монтажі шатуни завжди повинні добре закручуватись. Недостатнє натягування з'єднань може призвести до непридатності дорогих велосипедів.

Типи зірок

Серед механізмів дорогого та середнього сегмента застосовуються знімні елементи. Така опція корисна в тому випадку, коли використовувати велосипед потрібно часто, а зірки періодично зношуються. Зірки можуть виготовлятися із сталі або алюмінію. Найлегші варіанти найкраще підійдуть для професійних велосипедистів, сталеві деталі для надійної їзди.

Ціна. Ціна системи шатунів може змінюватись в межах від 15 до 500 американських доларів. Найбільш доступний механізм виконаний із сталі, без можливості розбору, у формі квадрата. Зі збільшенням вартості (у виробництві застосовуються дорогі та легкі матеріали) з'являється можливість замінити зірки та весь механізм кріплення.